Úvod » O káve

O káve

Každý rok sa na svete vyprodukuje milión vriec kávy, pričom jedno vrece má zhruba 60 kg. Najväčšími producentmi kávy sú Južná a Stredná Amerika s podielom 70% svetovej produkcie, nasleduje Ázia s 20% a Afrika s 10%. Najviac svetových plantáží sa nachádza medzi obratníkom Raka a obratníkom Kozorožca. Tieto oblasti vyniknú pre teplé a vlhké podnebie, ktoré je najvhodnejšie pre rast kávovníka.

Zelená nepražená káva je jednou z najviac obchodovaných poľnohospodárskych komodít na svete. V súčasnosti je káva tretím najobľúbenejším nápojom na svete hneď po vode a čaji. Kvôli svojmu obsahu kofeínu má na človeka povzbudzujúci účinok.

Káva je rastlina, ktorá patrí do čelade Rubiaceae. Rastie v tropických oblastiach s nadmorskou výškou 200 až 2000 m v podobe malých, vždy zelených kríkov alebo stromov s výškou 3 až 13 metrov. Kávové bobule kávovníka sú čerešňovitého typu, oproti klasickým čerešniam sa však nespracováva vonkajšia dužina ale kôstkovité jadro. Po jeho základnom spracovaní, či je to zber, selekcia zŕn, sušenie, praženie, dostaneme kávové zrno príslušnej kvality. Jedným z najdôležitejších procesov pre kvalitu zrna je praženie, ktoré má zásadný vplyv na výslednú chuť kávy v šálke.

Druhy kávy

Najčastejšie sa stretávame s kávovými druhmi  Arabica a Robusta, menej známa a používaná je Liberica. Arabica coffea rastie v nadmorskej výške 800 až 2000 metrov. Predstavuje ¾ svetovej produkcie. Rastie v oblastiach, kde sa teplota pohybuje od 15 do 24 °C s úhrnom zrážok okolo 152 cm. Čo sa týka chuti, Arabica je viac aromatická a menej horká, jemná s astrigentnými vlastnosťami. Druh Canephora,  lepšie známy ako Robusta, rastie vo výške 200 až 600 metrov nad morom pri teplote 23 až 30 °C. Káve dodáva horkosť, plné telo v chuti a cremu. Vyznačuje sa tiež vyšším obsahom kofeínu 2 – 2,5%.

Na našom trhu sa väčšinou predávajú zmesi káv. Tieto sú výsledkom miešania kávových zŕn z rôznych krajín, jednotlivých druhov kávových zŕn ako aj zŕn spracovaných rôznym spôsobom. Všetky tieto faktory vplývajú na kvalitu a charakteristiku zmesi, čoho výsledkom by mal byť vyvážený produkt s vymedzenou chuťou, vôňou a štruktúrou.

Zmes Coffee&Co

Naša nová zmes extra blend No10 je tvorená z 10-tich druhov kávových zŕn pražených špeciálne pre náš blend. Obsahuje 85% kávových zŕn druhu Arabica, pochádzajúcich z vybraných plantáží Kostariky, Guatemaly a Nikaraguy. Zvyšných 15% predstavuje Robusta, ktorej časť tvorí jedna z najkvalitnejších na svete -  Indian Parchment a Monsoneed. V našej zmesi má najväčší vplyv na zamatovú, veľmi bohatú a stabilnú cremu. Vlastnosti novej zmesi kávy sú ideálne tak na prípravu espressa (vyniká plná, korenistá chuť s doznievaním horkej čokolády), ako aj mliečnych variant, kde si zachováva svoju dominantnú kávovú chuť a buket.

„Zdravá káva“

Na to, aby sme dostali zo zŕn „zdravú kávu“, musí byť splnených niekoľko základných kritérií. Prvým predpokladom je správne nastavenie kávovaru (tlak 9 barov, teplota vody 90°C ± 3°C) a mlynčeka na kávu (správna hrubosť mletia nastavená v súlade s kávovarom). Doba extrakcie kávy (7g zalisovaných silou 20 kg) sa pohybuje medzi 20 – 30 sekundami (v závislosti od odrody). Takto pripravená káva sa vyznačuje všetkými svojimi charakteristickými  znakmi (sladkosť, horkosť, kyslosť, stopy lesných plodov, pražených mandlí a horkého kakaa) a ideálnou mierou kofeínu v nadväznosti na druh kávového zrna. Pokiaľ si chcete vychutnať zdravú kávu, nájdite si také miesto, kde jej venujú 100% pozornosť a riadia sa všetkými spomenutými kritériami. Tak ako v našich kaviarňach Coffee&Co.